TÜRKİYE KAPLICALARI

.

KOCAELİ KAPLICALARI

25 Şubat 2008 Pazartesi

İzmit'in Gölcük yolu üzerinden 15 km güneyde Yeniköy sınırları içerisinde bulunan Yazlık Ilıcası denize 3 km. mesafededir. Bizans dönemine ait Ayazma'nın içinden çıkan su kükürtlü ve kalevi oligometalik sular grubuna girer. Cilt hastalıklarına iyi gelen sudan 1 m. derinliğindeki, 40 derecelik havuzda yıkanılarak yararlanılmaktadır. Ilıcanın restorasyon ve çevre düzenlemesine ilişkin çalışmalar sürdürülmektedir.
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Kartepe eteklerindeki Maşukiye yakınlarındaki bu sular Fundalıklar arasından çıkmaktadır. Suyun bulunduğu yöre denizden 50 m yüksekliktedir. İki kaynak durumunda olan sular saniyede 0,5 lt çıkmakta olup sıcaklıkları 20 derecedir. Cilt ve mide hastalıklarına iyi gelmektedir.
Cilt suyunun sıcaklığı 20 derece, mide suyunun sıcaklığı ise 21 derecedir. Cilt hastalıklarına iyi gelen suya Maşukiye kükürtlü suyu adı verilmiştir. Su toprak kalevili karbonatları içeren hafif kalevi reaksiyonda bir sudur. Az miktarda bromür ve iyodür iyonları içermektedir. Radyoaktivitesi 7,1 Eman'dır. Maşukiye tatlı şifa suyu adı verilen diğeri de ötekine benzer, yalnız içinde bromür ve iyodür yoktur. Radyoaktivitesi 5,3 Eman'dır.
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Soğuksu Şifalı Suyu :
Merkeze bağlı Bahçecik beldesinde bulunan Soğuksu Şifalı Suyu, bölgeye ismini vermiş olup, mide rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir.
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Kaynak :
Kültür ve Turizm Bakanlığı Web Sitesi
-------------------------------------------------------------------------------------------------

1 yorum:

mavilim dedi ki...

YENİKÖY YAZLIK KAPLICASI ÖZELLİKLE CİLT RAHATSIZLIGI OLAN KAŞINTI,EKZAMA CİLTTEKİ KIZARIKLIK VS.)İÇİN ÇOK ŞİFALI BİR SUDUR.İNSANIN CİLDİNİ BİR KAÇ YIKAMADAN SONRA GÜZELLEŞTİRİR.SİVİLÇEYE İYİ GELİR.İÇİLİNÇE VUCUT İÇİNDEKİ ÇOĞU YARAYI İYİ EDER.KAPLICALAR VE BİTKİLER ÖZEL İHTİSAS ALANIMDIR.BU KONULARA ÖZEL MERAKIM VARDIR.BURAYA GETİRDİĞİM ÇOGU İNSANIN İYİLEŞTİĞİNİ GÖRMEM.BENİ AYRICA MUTLU ETMEKTEDİR.AYRICA SAĞLIK CAMİASINDANIM.BİLMEDİĞİM KAPLICA HEMEN HEMEN YOKTUR.AMA BURAYA GELDİĞİNİZDE BURANIN KAPLICA DIŞINDA HERŞEYE BENZEDİĞİNİ PİSLİK YUVASI OLDUĞUNU VE NEYAZIKKİ O KÖYÜN VE DİĞER YERLERDEN GELEN KADINLARIN SUYUN BEDAVA VE KÜKÜRTLÜ OLMASINDAN DOLAYI HALI VE KİLİM YIKAYARAK SUYA VE TOPRAGA DETERJANLA BİRLİKTE MAALESEF KANSER DEPOLATMAKTALAR.BELEDİYE VE VALİLİK NE YAZIKKİ HİÇBİR ŞEY YAPMAMAKTA.EN AZ 4000 YILLIK BİR KÜLTÜR MİRASI GÖZ GÖRE GÖRE YOK OLMAKTADIR.BİR İZMİTLİ OLARAK UTANIYORUM.EĞER BU SU YABANCI BİR ÜLKEDE OLSAYDI BURAYA BİR DERMATOLOJİ İLE ALAKALI BİR ÜNİVERSİTE BİLE YAPILIRDI.İL ÖZEL İDARESİNİN BURAYA BİR OTEL YAPACAGI HABERLERİ VAR İNŞAALLAH DOĞRUDUR.HİÇ DEGİLSE AZ BİR ÜÇRETLE İNSANLAR HAK ETTİĞİ HİZMETİ ALIR

ZİYARETÇİLERİMİZİN DİKKATİNE

Sitemizde Türkiye'de bulunanKaplıcalar ile Kaplıca Yönetmeliğine göre T.C. sağlık Bakanlığından Kaplıca İşletme İzni Alanların listesi illere göre düzenlenmiş,bu tesislerde hangihastalıkların tedavi olabileceği (Endikasyonu) belirtilmiştir. Türkiye'de bulunan Kaplıca Kaynakları hakkında bilgi almak için bu sayfanın sağındaki ilgili ili tıklayınız, T.C. Sağlık Bakanlığından ruhsatlı tesisler ilebu tesislerde hangi hastalıkların tedavi edilebileceği hakkında bilgi almak için yine bu sayfanın solundaki İli/illeri tıklayınız Örneğin : Çanakkale İlindeki Kaplıcalar/Kaplıca kaynakları hakkında bilgi almak istiyorsanız Bu sayfanın sol tarafındaki İllere Göre Türkiye Kaplıcaları Başlığı altındaki "CanakkaleKaplıcaları" nı , Çanakkale İlinde TC. Sağlık Bakanlığından ruhsatlı Kaplıca tesisleri ve tesislerde tedavi edilebilecek hastalıklar hakkında bilgi almakiçin bu sayfanın solunda yer alan "Canakkale Kaplıca Tesisleri " nit ıklayınız.
Etkin bir kaplıca tedavisi, konu ile ilgili uzman doktorun yönlendirmesi ve yetkili doktorun gözetiminde yapılmalıdır.