TÜRKİYE KAPLICALARI

.

TEKİRDAĞ KAPLICALARI

25 Şubat 2008 Pazartesi


Avşar ( Çanakçı )İçmesi
Avşar ( Çanakçı) İçmesi UlaşımTekirdağ merkezinden 21 kilometre uzaklıkta bulunan Avşar içmesi - Barbaros bucağının batısında Çanakçı köyü civarındadır.Avşar içmece suyu klorür ve hidrokarbonat, kısmen de sülfatlıdır. Ağırlıklı katyonu sodyumdur. Radyoaktivitesi 5 Eman'dır.Suyunun sıcaklığı 22.5 derecedir. Saniyede 0.5 lt. su kaynamaktadır. İçmenin suyu mide rahatsızlıklarına iyi geldiği söylenmektedir.
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Yarapsun Çamurları
Tekirdağ'dan Muratlı'ya doğru giderken yoldan 7 kilometre uzaklıktadır.Derin bir vadi içerisinde, sazlıklar arasındadır. Organik madde miktarı % 90'dır. Buradaki sular bikarbonatça zengin sulardandır. Reaksiyonları nötr ve hafif kalevi arasında değişmektedir. Çamur suyunda ölçülen radyoaktivite 3,5 Eman'dir. Vücut ağrılarına ve özellikle romatizmaya karşı iyi geldiği söylenen çamuru vardır. Bu çamurun ortalama sıcaklığı 21-24°C’dir.
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Kaynak :
Kent Haber
-------------------------------------------------------------------------------------------------

0 yorum:

ZİYARETÇİLERİMİZİN DİKKATİNE

Sitemizde Türkiye'de bulunanKaplıcalar ile Kaplıca Yönetmeliğine göre T.C. sağlık Bakanlığından Kaplıca İşletme İzni Alanların listesi illere göre düzenlenmiş,bu tesislerde hangihastalıkların tedavi olabileceği (Endikasyonu) belirtilmiştir. Türkiye'de bulunan Kaplıca Kaynakları hakkında bilgi almak için bu sayfanın sağındaki ilgili ili tıklayınız, T.C. Sağlık Bakanlığından ruhsatlı tesisler ilebu tesislerde hangi hastalıkların tedavi edilebileceği hakkında bilgi almak için yine bu sayfanın solundaki İli/illeri tıklayınız Örneğin : Çanakkale İlindeki Kaplıcalar/Kaplıca kaynakları hakkında bilgi almak istiyorsanız Bu sayfanın sol tarafındaki İllere Göre Türkiye Kaplıcaları Başlığı altındaki "CanakkaleKaplıcaları" nı , Çanakkale İlinde TC. Sağlık Bakanlığından ruhsatlı Kaplıca tesisleri ve tesislerde tedavi edilebilecek hastalıklar hakkında bilgi almakiçin bu sayfanın solunda yer alan "Canakkale Kaplıca Tesisleri " nit ıklayınız.
Etkin bir kaplıca tedavisi, konu ile ilgili uzman doktorun yönlendirmesi ve yetkili doktorun gözetiminde yapılmalıdır.