TÜRKİYE KAPLICALARI

.

Çanakkale Biga - Kırkgeçit Kaplıcası

15 Mart 2008 CumartesiÇanakkale Biga - Kırkgeçit Kaplıcası
Konumu
Kırkgeçit kaplıcası, Güney Marmara bölgesinde Çanakkale ili, Biga ilçesi sınırlarında yer almaktadır.
Ulaşım Olanakları
Kaplıca, Çanakkale’ye 105 km, Biga’ya 15 km, Çan’a 35 km ve Bandırma’ya 85 km uzaklıktadır. En yakın havaalanı Bursa ve Çanakkale’de yer almaktadır.
Yükseklik
Kırkgeçit kaplıcalarının denizden yüksekliği 74 metredir.
İklim Özellikleri
Kaplıca alanındaki iklim özellikleri, Akdeniz iklimine yakın ılıman özelliklerde olmakla birlikte karasal iklim kuşağında yer almasından dolayı karasal özellikler de göstermektedir.
Tedavi (Endikasyon) Özellikleri
Kaplıca suyunun Sağlık Bakanlığınca tespit edilmiş tedavi özellikleri aşağıda verilmiştir. Hekim kontrolünde banyo uygulamaları şeklinde inflamatuvar romatizmal hastalıkların (romotoid artrit, ankilozan spondilit başta olmak üzere) kronik dönemlerinde; kronik bel ağrısı, osteoartrit gibi noninflamatuvar eklem hastalıklarının; miyozit, tendinit travma, fibromiyalji, sendromu gibi yumuşak doku hastalıklarının tedavisinde tamamlayıcı tedavi unsuru olarak, ortopedik operasyonlar beyin ve sinir cerrahisi gibi uzun süreli hareketsiz kalma durumlarında mobilizasyon çalışmalarında, kronik dönemdeki seçilmiş nörolojik rahatsızlıklarda, cerebral palsy gibi hastalıkların tedavisinde rehabilitasyon amacıyla, stres bozukluğu, nörovejetatif distoniler örneklerdeki gibi genel stres bozukluklarında ve spor yaralanmalarında tamamlayıcı tedavi unsuru olarak; içme kürleri şeklinde florür içermesi nedeni ile ostreopozda yardımcı tedavi unsuru olarak kullanılabilir niteliktedir. Suyun içerdiği florür miktarının çok yüksek olması nedeniyle içilerek kullanılmasına izin verilmemesi uygundur.
Termal Su Özellikleri
Fiziksel Özellikler
Renksiz, berrak.
Kimyasal Özellikler
Kalsiyum karbonat, florür, sülfat, kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum, lityum, anyon ve katyon iyonlar.
Fiziko- Kimyasal Özellikler
Na-So4 (Sodyum sülfatlı grup).
Radyoaktivitesi
4830 picocuri/litre radon asalgazı
Toplam Mineralizasyon
462,75 Mg/lt21508 mg/litre mineral değeri vardır.
Sıcaklık
52-58 °C

Tesis Bilgileri
Kırkgeçit Termal Tesisleri

Mülkiyeti İl Özel İdaresine ait tesis özel bir girişimci tarafından işletilmektedir. 44 oda ve 100 yataklı tesiste sauna ve duş kabinleri bulunmaktadır. Tesisin 21.02.2005 tarih ve 38 no ile Sağlık Bakanlığı’ndan Kaplıca Tesisi İşletme İzni Belgesi bulunmaktadır.
Biga Özel Eğitim ve Sağlık Hizmetleri Turizm Gıda San. Ve Tic. A.Ş.
Adres: Ilıcabaşı Köyü Biga/ÇANAKKALE

Tel. No : +90 286 394 81 78 – 394 80 08

Fax No : +90 286 394 81 680 yorum:

ZİYARETÇİLERİMİZİN DİKKATİNE

Sitemizde Türkiye'de bulunanKaplıcalar ile Kaplıca Yönetmeliğine göre T.C. sağlık Bakanlığından Kaplıca İşletme İzni Alanların listesi illere göre düzenlenmiş,bu tesislerde hangihastalıkların tedavi olabileceği (Endikasyonu) belirtilmiştir. Türkiye'de bulunan Kaplıca Kaynakları hakkında bilgi almak için bu sayfanın sağındaki ilgili ili tıklayınız, T.C. Sağlık Bakanlığından ruhsatlı tesisler ilebu tesislerde hangi hastalıkların tedavi edilebileceği hakkında bilgi almak için yine bu sayfanın solundaki İli/illeri tıklayınız Örneğin : Çanakkale İlindeki Kaplıcalar/Kaplıca kaynakları hakkında bilgi almak istiyorsanız Bu sayfanın sol tarafındaki İllere Göre Türkiye Kaplıcaları Başlığı altındaki "CanakkaleKaplıcaları" nı , Çanakkale İlinde TC. Sağlık Bakanlığından ruhsatlı Kaplıca tesisleri ve tesislerde tedavi edilebilecek hastalıklar hakkında bilgi almakiçin bu sayfanın solunda yer alan "Canakkale Kaplıca Tesisleri " nit ıklayınız.
Etkin bir kaplıca tedavisi, konu ile ilgili uzman doktorun yönlendirmesi ve yetkili doktorun gözetiminde yapılmalıdır.