TÜRKİYE KAPLICALARI

.

KIZILCAHAMAM KAPLICALARI

14 Mart 2008 Cuma

KIZILCA HAMAM KAPLICASI
Konumu :Kızılcahamam Kaplıcası Ankara’ya 75 km uzaklıktaki Kızılcahamam ilçesindedir. Sık çam ormanlarıyla kaplı olan ilçe zengin bitki örtüsüne sahiptir. Soğuksu Milli Parkı’nın da bulunduğu ilçe özellikle Ankara ve yakın çevresinin günübirlik rekreasyon ihtiyacını karşılamaktadır.
Ulaşım Olanakları :Kızılcahamam İlçesine Ankara’dan E-89 karayolu ile ulaşılabilmekte olup, ayrıca daha kısa sürede ulaşım sağlayan TEM Otoyolu da kullanılabilmektedir. Ankara Esenboğa Havaalanına ise 103 km, uzaklıktadır. İstanbul’a karayolu ile uzaklığı ise 350 km’dir. Ankara’dan Kızılcahamam’a düzenli olarak sefer yapan toplu taşım araçları bulunmaktadır.
Yükseklik: Kaplıca alanı deniz seviyesinden yüksekliği 980 metredir.
İklim Özellikleri :Kaplıca alanında İç Anadolu Bölgesinin yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlı olan genel iklim özellikleri görülmektedir.

Tedavi (Endikasyon) Özellikleri
Kaplıca suyu, hekim kontrolünde banyo uygulamalari seklinde inflamatuvar romatizmal hastaliklarin (romatiod artrit, ankilozan spondilit basta olmak üzere) kronik dönemlerinde; kronik bel agrisi, osteoartrit gibi noninflamatuvar eklem hastaliklarinin; miyozit, tendinit, travma, fibromiyalji sendromu gibi yumusak doku hastaliklarinin tedavisinde tamamlayici tedavi unsuru olarak, Ortopedik operasyonlar, beyin ve sinir cerrahisi sonrasi gibi uzun süreli hareketsiz kalma durumlarinda mobilizasyon çalismalarinda, kronik dönemdeki seçilmis nörolojik rahatsizliklarda, cerebral palsy gibi hastaliklarin tedavisinde rehabilitasyon amaciyla, stres bozuklugu, nörovejetatif distoniler örneklerindeki gibi genel stres bozukluklarinda ve spor yaralanmalarında tamamlayıcı tedavi unsuru olarak; içme kürleri seklinde florür içermesi nedeni ile osteoporozda, bikarbonatli nitelikte olmasından ötürü üst gastrointestinal sistemin fonksiyonel rahatsızlıklarında yardimci tedavi unsuru olarak kullanılabilir niteliktedir.
Termal Su Özellikleri
Fiziksel Özellikler :Renksiz, kokusuz, tortusuz, az gazlı
Kimyasal Özellikler:Flüorürlü, sodyum bikarbonatlı termomineralli sudur.
Fiziko Kimyasal Özellikler:Ph: 7.03,
İletkenlik 2571 milival.
Toplam Mineralizasyon:2374,88- 2859, 62 mg/lt.
Sıcaklık:37 - 41 ºC

Tesis Bilgileri
Asya Kızılcahamam Termal Tatil Köyü

Turizm İşletme Belgeli 5 yıldızlı otel toplam 97 oda, 197 yatak kapasitelidir. Tesis bünyesinde apart ve devremülk niteliğinde konaklama üniteleri de mevcuttur. Tesiste özel aile termal havuzları, masaj odaları, balneoterapi ve aromaterapi, vakum terapi, elektro terapi, yosun tedavi birimleri bulunmaktadır.
Adres : İsmetpaşa Mah. Ticaret meslek Lisesi Yanı Pk.20 Kızılcahamam/ANKARA
Tel. No : 0 312 736 40 00
Faks No : 0 312 736 69 49
Web :http://www.asyatermal.com.tr/
Patalta Termal Resort
Mülkiyeti Başkent Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Tic. A.Ş.’ye ait ve Turizm İşletme Belgesi almış olan 4 yıldızlı Otel ve Termal Tesis, toplam 156 oda, 312 yatak kapasitesine sahip olup, Soğuksu Milli Parkı içerisinde yer almaktadır. Tesiste termal havuzlar, özel aile havuzları, masaj odaları, hidraterapi küveti, solaryum, balneoterapi küveti, aromaterapi, vakum terapi, ultrasound terapi, cilt bakım ünitesi, vücut bakım ünitesi, yosun banyosu ve parafin bakım ünitesi bulunmaktadır.
Adres : Soğuksu Milli Parkı içi Kızılcahamam/ANKARA
Tel. No : 0 312 736 02 00Faks No: 0 312 736 02 10
Hotel Ab-ı Hayat Resort Otel
Turizm İşletme Belgeli 3 yıldızlı otel ve termal tesis toplam 93 oda, 205 yatak kapasitelidir. fizik tedavi, çamur banyoları, balneoterapi ve aromaterapi, özel aile termal havuzları, masaj odaları bulunmaktadır.
Adres : Kazım Karabekir Cad. No: 28 Pk. 06890 Kızılcahamam/ANKARA
Tel. No : 0 312 736 56 20 Faks No: 0 312 736 32 11
E-posta: info@ab-ihayat.com
Web : http://www.ab-ihayat.com/
Kızılcahamam Belediyesi Kaplıca Oteli ve Kaplıca Tesisleri
Mülkiyeti Kızılcahamam Belediyesine ait olan tesis Belediye tarafından işletilmektedir. 32 oda, 85 yatak kapasitelidir. Beş adet havız ve sıra banyoların bulunduğu tesis 12 ay hizmet vermektedir.
Adres : Yenice Mahallesi Soğuksu Cad. 1/3 Pk. 06890 Kızılcahamam/ANKARA
Tel. No : 0 312 736 16 44 Faks No: 0 312 736 16 48
Şifa Hayat suyu Kaplıca Oteli
Kızılcahamam İlçesi, Yenice Mahallesi ANKARA
Tel: +90 312 736 56 30 Faks: +90 312 736 56 19
bilgi@sifahayatsuyu.com
http://www.sifahayatsuyu.com/
Kayanak :Kültür ve Turizm Bakanlığı

1 yorum:

sencare dedi ki...

Kızılcahamam kaplıcaları yeterince bilinmemektedir. Ancak bilinçli bir şekilde bu kaplıcaları kullanan kişiler gerçekten sağlık problemleri yaşamamaktadır. Ülkemizde hayli çok olan içmeler, kaplıcalar, çamur kaplıcalarını herkesin kullanması gerektiğine inanıyorum. Saygılarımla
Şenol ÇARDAK
Ankara

ZİYARETÇİLERİMİZİN DİKKATİNE

Sitemizde Türkiye'de bulunanKaplıcalar ile Kaplıca Yönetmeliğine göre T.C. sağlık Bakanlığından Kaplıca İşletme İzni Alanların listesi illere göre düzenlenmiş,bu tesislerde hangihastalıkların tedavi olabileceği (Endikasyonu) belirtilmiştir. Türkiye'de bulunan Kaplıca Kaynakları hakkında bilgi almak için bu sayfanın sağındaki ilgili ili tıklayınız, T.C. Sağlık Bakanlığından ruhsatlı tesisler ilebu tesislerde hangi hastalıkların tedavi edilebileceği hakkında bilgi almak için yine bu sayfanın solundaki İli/illeri tıklayınız Örneğin : Çanakkale İlindeki Kaplıcalar/Kaplıca kaynakları hakkında bilgi almak istiyorsanız Bu sayfanın sol tarafındaki İllere Göre Türkiye Kaplıcaları Başlığı altındaki "CanakkaleKaplıcaları" nı , Çanakkale İlinde TC. Sağlık Bakanlığından ruhsatlı Kaplıca tesisleri ve tesislerde tedavi edilebilecek hastalıklar hakkında bilgi almakiçin bu sayfanın solunda yer alan "Canakkale Kaplıca Tesisleri " nit ıklayınız.
Etkin bir kaplıca tedavisi, konu ile ilgili uzman doktorun yönlendirmesi ve yetkili doktorun gözetiminde yapılmalıdır.