TÜRKİYE KAPLICALARI

.

HAYMANA KAPLICALARI

14 Mart 2008 Cuma

Haymana Kaplıca alanı :Ankara İlinin güneyinde yer alan Haymana İlçe merkezindedir.
Ulaşım Olanakları:Haymana Kaplıca alanı Ankara İl merkezine 73 km., Esenboğa Havaalanına yaklaşık 100 km. uzaklıktadır. Ankara’dan Haymana ilçesine düzenli olarak sefer yapan toplu taşım araçları bulunmaktadır.
Yükseklik
Kaplıca alanı deniz seviyesinden yüksekliği 1200 metredir.
İklim Özellikleri
Kaplıca alanında İç Anadolu Bölgesinin yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlı olan genel iklim özellikleri görülmektedir.
Tedavi (Endikasyon) Özellikleri
Kaplıca suyunun Sağlık Bakanlığınca tespit edilmiş tedavi özellikleri tesis bazında aşağıda verilmiştir.
Termal Su Özellikleri
Fiziksel Özellikler: Renksiz, kokusuz.
Kimyasal Özellikler:Bikarbonat , kalsiyum, Sodyum, magnezyumve karbondioksitli sudur.
Fiziko Kimyasal Özellikler
Ph: 6,8
Toplam Mineralizasyon:882,77 mg/lt.
Sıcaklık:44 ºC

Tesis Bilgileri

Haymana Resort Hotel
Mülkiyeti Belediye’ye ait olup özel girişimci tarafından işletilen Haymana Resort Hotel 60 oda ve 150 yatak kapasitesine sahiptir. Sağlık Bakanlığından 20.07.2004 tarih ve 19 sayı ile Kaplıca Tesisi İşletme İzni almış olan tesiste fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümü, açık ve kapalı havuz, Fin hamamı, Türk hamamları, sauna, bulunmaktadır.
Tesiste kullanılan termal suyun Sağlık Bankalığınca tespit edilmiş tedavi özellikleri aşağıdaki gibidir: Toplam minerilizasyonu 865,973 mg/L olan akratotermal su. Hekim kontrolünde banyo uygulamaları seklinde ortopedik ve nörolojik sekellerin rehabilitasyonunda, kronik dönemdeki romatizmal hastalıkların rehabilitasyonunda kullanılabilir niteliktedir.
Adres : Mederese Mahallesi, Güzeb Dinçer Cad. Haymana/ANKARA
Tel. No : 0 312 658 34 00
Faks No: 0 312 658 34 04
Web : http://www.haymanaresorthotel.com/

Cimcime Termal Tesisleri
Turizm İşletme Belgeli bir yıldızlı tesiste toplam 94 oda 198 yatak kapasiteli olup, tesis bünyesinde termal havuzlar, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi, Türk ve Fin hamamları bulunmaktadır.
Adres : Hastane Cad. No:25 Haymana/ANKARA
Tel. No : 0 312 658 29 00
Faks No: 0 312 658 02 06


Haymana Belediyesi Kaplıcası
Belediye tarafından işletilen tesis Sağlık Bakanlığından 24.02.2005 tarih ve 39 sayı ile Kaplıca Tesisi İşletme İzin Belgesi almıştır.
Tesiste kullanılan termal suyun Sağlık Bankalığı’nca tespit edilmiş tedavi özellikleri aşağıdaki gibidir:
Hekim kontrolünde banyo uygulamaları seklinde ortopedik ve nörolojik sekellerin rehabilitasyonunda, kronik dönemdeki romatizmal hastalıkların rehabilitasyonunda kullanılabilir niteliktedir.

Adres : Yenimahalle Ankara cad. Belediye Sarayı Haymana/ANKARA
Tel. No : 0 312 658 24 27
Faks No: 0 312 658 18 48
E-posta : haymanabelediyesi@ttnet.net.tr
Kaynak : Kültür ve Turizm Bakanlığı

0 yorum:

ZİYARETÇİLERİMİZİN DİKKATİNE

Sitemizde Türkiye'de bulunanKaplıcalar ile Kaplıca Yönetmeliğine göre T.C. sağlık Bakanlığından Kaplıca İşletme İzni Alanların listesi illere göre düzenlenmiş,bu tesislerde hangihastalıkların tedavi olabileceği (Endikasyonu) belirtilmiştir. Türkiye'de bulunan Kaplıca Kaynakları hakkında bilgi almak için bu sayfanın sağındaki ilgili ili tıklayınız, T.C. Sağlık Bakanlığından ruhsatlı tesisler ilebu tesislerde hangi hastalıkların tedavi edilebileceği hakkında bilgi almak için yine bu sayfanın solundaki İli/illeri tıklayınız Örneğin : Çanakkale İlindeki Kaplıcalar/Kaplıca kaynakları hakkında bilgi almak istiyorsanız Bu sayfanın sol tarafındaki İllere Göre Türkiye Kaplıcaları Başlığı altındaki "CanakkaleKaplıcaları" nı , Çanakkale İlinde TC. Sağlık Bakanlığından ruhsatlı Kaplıca tesisleri ve tesislerde tedavi edilebilecek hastalıklar hakkında bilgi almakiçin bu sayfanın solunda yer alan "Canakkale Kaplıca Tesisleri " nit ıklayınız.
Etkin bir kaplıca tedavisi, konu ile ilgili uzman doktorun yönlendirmesi ve yetkili doktorun gözetiminde yapılmalıdır.