TÜRKİYE KAPLICALARI

.

Kütahya Muratdağı Kaplıcaları

16 Mart 2008 Pazar

Kütahya Muratdağı Kaplıcaları
Konumu
Kütahya Muratdağı Kaplıcaları; Kütahya İline bağlı Gediz ilçesinin güneydoğusundaki Murat Dağı’nın batı yamaçlarında yer almaktadır. Kaplıca alanı orman alanı içerisinde konumlanmıştır.
Ulaşım Olanakları
Gediz ilçesine ulaşım, karayolu bağlantısı ile sağlanmaktadır. Kaplıca alanına, Gediz ilçesinden 30 km mesafesindeki asfalt yolla ulaşılmaktadır. Demiryolu uzaklığı 50 km mesafede bulunan Uşak tren istasyonundan sağlanılabilir. Havaalanına uzaklığı 260 km uzaklıktaki İzmir’de bulunan havaalanından ulaşım imkanı bulunmaktadır.
Yükseklik
Denizden yüksekliği 1450 m. dir.
Tedavi (Endikasyon) Özellikleri
Romatizmal hastalıklar,deri hastalıkları, kalp ve dolaşım hastalıkları, böbrek ve idrar yolları hastalıkları, sinir ve kas yorgunluğu, eklem ve kireçlenme rahatsızlıkları ve beslenme bozukluklarına olumlu etkileri görülmektedir.
Termal Su Özellikleri
Fiziksel Özellikler
Hipertermal(42 ºC), Hipotonik(0,376 milimol/lt)ve Radyoaktif(2306 Pci/lt radon)
Kimyasal Özellikler
Sülfatlı,Bikarbonatlı,Kalsiyumlu, Magnezyumlu ve Bromürlü Erimiş CO2 miktarı 4-6,5 PH değeri:7.2
Toplam Mineralizasyon
1815 mg/lt
Sıcaklık
40 ºC
Kaynak :
http://kygm.kulturturizm.gov.tr/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFF0D262A49C727F23276748A22998D156C

Kaplıcalar Yönetmeliğine göre T.C. Sağlık Bakanlığı’ndan Kaplıca İşletme İzni alan Kütahya Kaplıca Tesisleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.

0 yorum:

ZİYARETÇİLERİMİZİN DİKKATİNE

Sitemizde Türkiye'de bulunanKaplıcalar ile Kaplıca Yönetmeliğine göre T.C. sağlık Bakanlığından Kaplıca İşletme İzni Alanların listesi illere göre düzenlenmiş,bu tesislerde hangihastalıkların tedavi olabileceği (Endikasyonu) belirtilmiştir. Türkiye'de bulunan Kaplıca Kaynakları hakkında bilgi almak için bu sayfanın sağındaki ilgili ili tıklayınız, T.C. Sağlık Bakanlığından ruhsatlı tesisler ilebu tesislerde hangi hastalıkların tedavi edilebileceği hakkında bilgi almak için yine bu sayfanın solundaki İli/illeri tıklayınız Örneğin : Çanakkale İlindeki Kaplıcalar/Kaplıca kaynakları hakkında bilgi almak istiyorsanız Bu sayfanın sol tarafındaki İllere Göre Türkiye Kaplıcaları Başlığı altındaki "CanakkaleKaplıcaları" nı , Çanakkale İlinde TC. Sağlık Bakanlığından ruhsatlı Kaplıca tesisleri ve tesislerde tedavi edilebilecek hastalıklar hakkında bilgi almakiçin bu sayfanın solunda yer alan "Canakkale Kaplıca Tesisleri " nit ıklayınız.
Etkin bir kaplıca tedavisi, konu ile ilgili uzman doktorun yönlendirmesi ve yetkili doktorun gözetiminde yapılmalıdır.