TÜRKİYE KAPLICALARI

.

SINDIRGI - EMENDERE KAPLICASI

15 Mart 2008 Cumartesi

SINDIRGI - EMENDERE KAPLICASI :
Konumu: Sındırgı ilçesine 7km uzaklıktaki Ilıcalı Köyü’ndedir.
Ulaşım :İlçe merkezinden(Yağpazarı) günde bir kez kalkan otobüslerle ulaşım sağlanmaktadır.
Sıcaklık: 33 ºC ‘dir.

KAPLICADA TEDAVİ OLUNAN HASTALIKLAR:Gut hastalarına, böbrek taşlarına, cilt ve mide hastalıklarına özellikle sedef, mantar, yara, uyuz ve egzamaya iyi gelmektedir.
İstanbul Tıp Fakültesi Su Analiz Raporu
SINDIRGI EMENDERE KAYNAK SUYUNUN
TIBBİ BALNEOLOJİK DEĞERLENDİRME RAPORU
İncelenen su balneolojide Akratotermal Sular grubunda yer alır, yani doğal sıcaklığı 20 °C’nin üzerinde (33 °C), toplam mineralizasyonu ise 390.012 mg/L’dir. Akratotermal suların niteliklerinden biri, eser elementleri bünyelerinde bulundurmalarıdır. Nitekim incelenen bu suda eser elementlerden çinko 0.51 mg/L düzeyi ile dikkat çekicidir. Toplam mineralizasyonun %10-20’si oranında meta silikat içermeleri akratotermal suların diğer önemli bir özelliğidir.

İncelenen bu akratotermal suyun balneoterapötik kullanımı banyo uygulamaları şeklinde olabilir. Burada daha çok termal ve mekanik etkilerine bağlı olarak banyo kürlerinde yararlı etkileri söz konusudur.
Belirlenen balneolojik özellikleri doğrultusunda banyo kürü endikasyonları; lökomotor sistem hastalıkları-romatizmal hastalıklar olabilir. Bu durumlarda özellikle, ağrı giderme ve relaksatif etkileri beklenir ve nonfarmakolojik anlamda, balneoterapik bir ajan olarak kullanılabilir. Lokomotor sistem hastalıklarında banyo uygulamalarında ısıtılarak 34-36 °C’de izotermal, 36-38 °C’de termal, 38-42 °C’de hipertermal banyo kürlerinde, soğutularak ise 30 °C altında hipotermal banyo uygulamaları veya hareket havuzlarında kullanılabilir. Aşağıdaki durumlarda banyo kürlerinde (balneoterapi) yada su içi egzersiz tedavisinde (balneokinesiterapi) yararlı olması beklenir.

- Romatizmal Hatalıklar
o Dejeneratif eklem hastalıkları
o İnflamatuar romatizmal hastalıklar
o Yumuşak Doku romatizmaları ( Örn.Firomyalji )
- Lokomotor Sistemin Travmatik Lezyonları
- Nevraljiler (Örn.Siyatalji)

Sonuç : Sındırgı Emendere kaynak suyundan alınan söz konusu akrotermal su banyo uygulamaları şeklinde yukarıda belirtilen hastalık ve durumda etkili olabilecek balneolojik bir ajan niteliği taşımaktadır
Dr. Yasemin BARUT Prof. Dr. M. Zeki KARAGÜLLE
Tesisler :
Sındırgı Emendere Termal Otel:
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Emendere Termal Otelinin açılışı 19 Temmuz 2008'de yapıldı.
Telefonlar : 0 266 535 10 35
Fax........... : 0 266 535 10 50
Web :http://www.sindirgitermal.com/
Sındırgı Emendere Termal Otele Ulaşım
Sındırgı Emendere Termal Otel Balıkesir'in Sındırgı ilçe merkezine 7 km uzaklıkta olan Emendere Kaplıcalarında bulunmaktadır. Sındırgı ilçesi Balıkesir'e 63, İzmir'e 150, Akhisar'a 57, Simav'a 81 km uzaklıktadır. İstanbul'dan feribotlar ile 6 saat mesafededir.
Sındırgı Emendere Termal Otel'e ait ayrıntlar için tıklayınız.

Kaplıcada kabinli banyo hizmeti ile pansiyonda konaklama hizmeti de sunulmaktadır.

0 yorum:

ZİYARETÇİLERİMİZİN DİKKATİNE

Sitemizde Türkiye'de bulunanKaplıcalar ile Kaplıca Yönetmeliğine göre T.C. sağlık Bakanlığından Kaplıca İşletme İzni Alanların listesi illere göre düzenlenmiş,bu tesislerde hangihastalıkların tedavi olabileceği (Endikasyonu) belirtilmiştir. Türkiye'de bulunan Kaplıca Kaynakları hakkında bilgi almak için bu sayfanın sağındaki ilgili ili tıklayınız, T.C. Sağlık Bakanlığından ruhsatlı tesisler ilebu tesislerde hangi hastalıkların tedavi edilebileceği hakkında bilgi almak için yine bu sayfanın solundaki İli/illeri tıklayınız Örneğin : Çanakkale İlindeki Kaplıcalar/Kaplıca kaynakları hakkında bilgi almak istiyorsanız Bu sayfanın sol tarafındaki İllere Göre Türkiye Kaplıcaları Başlığı altındaki "CanakkaleKaplıcaları" nı , Çanakkale İlinde TC. Sağlık Bakanlığından ruhsatlı Kaplıca tesisleri ve tesislerde tedavi edilebilecek hastalıklar hakkında bilgi almakiçin bu sayfanın solunda yer alan "Canakkale Kaplıca Tesisleri " nit ıklayınız.
Etkin bir kaplıca tedavisi, konu ile ilgili uzman doktorun yönlendirmesi ve yetkili doktorun gözetiminde yapılmalıdır.