TÜRKİYE KAPLICALARI

.

SINDIRGI - HİSARALAN KAPLICASI SINDIRGI - HİSARALAN KAPLICASI

15 Mart 2008 Cumartesi

SINDIRGI - HİSARALAN KAPLICASI
Konumu: Kaplıca, ilçeye 17 km mesafede bulunan Hisaralan yerleşim merkezinin 3 km güneybatısında yer almaktadır.
Termal sahaya ulaşım, Simav – İzmir seferi yapan otobüs ve bu güzergahta sıkça bulunan köylere ait köy minibüsleri ile sağlanmaktadır.
Sıcaklık:46-98ºC
KAPLICADA TEDAVİ OLUNAN HASTALIKLAR:Kaynak suları fluorür içeren sodyumlu bikarbonatlı termal sular sınıfına girmektedir. Su kendi halinde akışkan olup, saniyede 172 litre çıkmaktadır. Başta hareket sisteminin ağrılı hastalıkları olmak üzere, kadın hastalıklarında ve ağrılı rahatsızlıklarda müsekkin olarak kullanılır. Romatizmal rahatsızlıklar, nevralji, nevrite iyi gelmektedi
Sındırgı nın 14 km. dogusundaki Hisaralan Ilıcasında bir yamaç üzerinde irili ufaklı bir çok kaynak bulunmaktadır. çok sıcak olan bu suların buharlarının uzaklardan görünüşü buraya ayrı bir özellik vermektedir. hamama ve banyolara gelen gelen maden suları kayalar üzerinde açıkta akarak soğumakta, yine üzeri açık bir arkta birleştikten sonra hamama verilmektedir. hamamın etrafında sıra banyolar ve çardaklar vardır. Kaplıcaya gelen kaynakların sıcaklıkları çıkış noktalarında 93-95 derecedir.
Sağ tarafta 200m. ilerideki tapeden çıkan ikinci bir grup teşkil eden 15-20 kadar kaynağın sıcaklıkları 86-99 derece arasında değişmektedir. Bunların içinde debisi en fazla olanı bir tümsek üzerinde küçük bir havuz teşkil ederek kaynamakta ve aktığı yamaçlarda beyaz bir çökelti bırakmaktadır. etraf suların çökeltilerinin yaptığı peri bacaları ile doludur ve bunların arasında eski, kubbesi yarı yıkılmış bir hamam vardır.
Jeolojik Tanımı: Genç volkanik alanlarda müteşekkil masifler arasında yer almış olan bu havzanın tabanını Simav çayının alüvyonlarının doldurduğu alanlar kaplamaktadır. Buradaki kaynakların mağma noktalarında gelen sentez suları geniş traverten katmanları arasında pek çok yöne dağılırlar. Alüvyon örtünün porozlarına yerleşmiş olan sular gevşek bir örtü meydana getirir, (81-90 derece) muhtelif yerlerden dışarı çıkarlar. Derinliklerden gelen sular, kalsiyum bikarbonat etkenleri bünyesinde teşekkül ettirdiğinden, travertenler ve diğer katmanlar arasında büyük mağralar veya boşluklar meydana getirir. Bu boşluklarda yer altı sularını tabii kaptajlar husule getirir.
Tıbbi Değerlendirme:
Dış Tatbikatlerde kullanılan sular çok sıcak sodyum bikarbonatlı maden sularıdır. kendi sınıfının hassalarını gösterir. bütün bu havali suları gibi başta hareket sisteminin ağrılı hastaları olmak üzere kadın hastalıklarında ve ağrılı bazı batın rahatsızlıklarında müsekkin olarak kullanılır. Ayrıca Romatizma, Siyatik, Kadın Hastalıkları gibi bir çok hastalığın tedavisinde rağbet gördüğü gibi huzur veren ortamıyla, temiz, ferah pansiyonlarıyla tercih edilen kaplıcalar arasındadır.
Kaynak:
http://www.sindirgi.bel.tr/index.php?option=com_content&task=view&id=289&Itemid=174
Tesisler: Hisaralan Kaplıcaları ve çevresindeki pansiyonlarda konaklama imkânı mevcuttur.
19 Temmuz 2008 de temel atılan Hisaralan Termal Otel'in 2009 yılında tamamlanması beklnmektedir.

0 yorum:

ZİYARETÇİLERİMİZİN DİKKATİNE

Sitemizde Türkiye'de bulunanKaplıcalar ile Kaplıca Yönetmeliğine göre T.C. sağlık Bakanlığından Kaplıca İşletme İzni Alanların listesi illere göre düzenlenmiş,bu tesislerde hangihastalıkların tedavi olabileceği (Endikasyonu) belirtilmiştir. Türkiye'de bulunan Kaplıca Kaynakları hakkında bilgi almak için bu sayfanın sağındaki ilgili ili tıklayınız, T.C. Sağlık Bakanlığından ruhsatlı tesisler ilebu tesislerde hangi hastalıkların tedavi edilebileceği hakkında bilgi almak için yine bu sayfanın solundaki İli/illeri tıklayınız Örneğin : Çanakkale İlindeki Kaplıcalar/Kaplıca kaynakları hakkında bilgi almak istiyorsanız Bu sayfanın sol tarafındaki İllere Göre Türkiye Kaplıcaları Başlığı altındaki "CanakkaleKaplıcaları" nı , Çanakkale İlinde TC. Sağlık Bakanlığından ruhsatlı Kaplıca tesisleri ve tesislerde tedavi edilebilecek hastalıklar hakkında bilgi almakiçin bu sayfanın solunda yer alan "Canakkale Kaplıca Tesisleri " nit ıklayınız.
Etkin bir kaplıca tedavisi, konu ile ilgili uzman doktorun yönlendirmesi ve yetkili doktorun gözetiminde yapılmalıdır.