TÜRKİYE KAPLICALARI

.

Turgutlu Urganlı Kaplıcaları

17 Mart 2008 Pazartesi

Turgutlu Urganlı Kaplıcaları
Konumu
Manisa İli, Turgutlu İlçesine bağlı Urganlı Kasabası sınırları içerisinde bulunmaktadır. Manisa İlinin 55 km. doğusunda, Turgutlu İlçesinin 17 Km. doğusunda, Urganlı Köyünün 7 Km. kuzeyinde bulunmaktadır.
Ulaşım Olanakları
Manisa’ya 55 km.,Turgutlu’ya 17 km. uzaklıkta bulunan tesislere İzmir-Ankara karayolundan ayrılan Urganlı yolu üzerinden ulaşılmaktadır.Urganlı Kaplıcaları İzmir Adnan Menderes Havaalanına 70 km. uzaklıktadır.
Yükseklik
Urganlı Kaplıcalarının deniz seviyesinden yüksekliği 100 mt.’dir.
İklim Özellikleri
- YILLIK BULUTSUZ AÇIK GÜN SAYISI : 167 GÜN
- YILLIK BULUTLU GÜN SAYISI : 148 GÜN
- YILLIK KAPALI GÜN SAYISI : 50 GÜN
- YILLIK ORTALAMA SICAKLIK : 16.4 DERECE
- YILLIK ORTALAMA NEM ORANI : % 63

Tedavi (Endikasyon) Özellikleri
Urganlı Kaplıcaları, romatizma, kadın hastalıkları egzama, siyatik, hemaroid, cilt hastalıkları, sinir hastalıkları, kireçlenme, kırık–çıkık gibi hastalıklara ve ayrıca, içme olarak da mide, bağırsak ve böbrek hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Soğutularak içilmek suretiyle nütrisyon bozukluklarına, safra kesesi rahatsızlıklarına, aç karnına içilerek karaciğer ve metabolizma hastalıklarının tamamlayıcı tedavisinde olumlu etkileri görülmektedir.
Termal Su Özellikleri
Fiziksel Özellikler
Renksiz, Berrak
Kimyasal Özellikler
Bikarbonatlı, sodyumlu ve karbondioksitli sudur.
Fiziko Kimyasal Özellikler
PH: 6.3-6.7
Radyoaktivitesi
Toplam Mineralizasyon
6016,97 mg/Lt
Sıcaklık
50-78 0C

Turgutlu Urganlı Kaplıcaları Tesis Bilgileri

Turgutlu Urganlı Kaplıcaları
Urganlı Kaplıcasında toplam 200 yatak kapasiteli olup lüks tip, A, B ve C tipi ve 2. sınıf odalar mevcuttur. Lüks tipler suit şeklinde 6 oda ve 18 yatak kapasitelidir.
Adres : Urganlı Kaplıcaları TURGUTLU /MANİSA
Tel . : 0 236 313 70 17 / 313 70 18
Fax : 0 256 657 18 68
Web : http://www.turkap.com/
e-mail : info@turkap.com

kaynak :
http://kygm.kulturturizm.gov.tr/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFF03077CA1048A183494BE9FF68E91DD1D

Kaplıcalar Yönetmeliğine göre T.C. Sağlık Bakanlığı’ndan Kaplıca İşletme İzni alan Manisa Kaplıca Tesisleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.

0 yorum:

ZİYARETÇİLERİMİZİN DİKKATİNE

Sitemizde Türkiye'de bulunanKaplıcalar ile Kaplıca Yönetmeliğine göre T.C. sağlık Bakanlığından Kaplıca İşletme İzni Alanların listesi illere göre düzenlenmiş,bu tesislerde hangihastalıkların tedavi olabileceği (Endikasyonu) belirtilmiştir. Türkiye'de bulunan Kaplıca Kaynakları hakkında bilgi almak için bu sayfanın sağındaki ilgili ili tıklayınız, T.C. Sağlık Bakanlığından ruhsatlı tesisler ilebu tesislerde hangi hastalıkların tedavi edilebileceği hakkında bilgi almak için yine bu sayfanın solundaki İli/illeri tıklayınız Örneğin : Çanakkale İlindeki Kaplıcalar/Kaplıca kaynakları hakkında bilgi almak istiyorsanız Bu sayfanın sol tarafındaki İllere Göre Türkiye Kaplıcaları Başlığı altındaki "CanakkaleKaplıcaları" nı , Çanakkale İlinde TC. Sağlık Bakanlığından ruhsatlı Kaplıca tesisleri ve tesislerde tedavi edilebilecek hastalıklar hakkında bilgi almakiçin bu sayfanın solunda yer alan "Canakkale Kaplıca Tesisleri " nit ıklayınız.
Etkin bir kaplıca tedavisi, konu ile ilgili uzman doktorun yönlendirmesi ve yetkili doktorun gözetiminde yapılmalıdır.