TÜRKİYE KAPLICALARI

.

Balıkesir Bigadiç - Hisarköy Termal Turizm Merkezi

2 Haziran 2008 Pazartesi

Balıkesir Bigadiç - Hisarköy Termal Turizm Merkezi
16.12.2006 tarihli ve 26378 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 04.12.2006 tarih ve 2006/11354 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla Termal Turizm Merkezi olarak ilan edilmiştir.
Termal merkez sahası içinde Hisarköy Kaplıcaları bulunmaktadır.Hisarköy kaplıcaları Bigadiç İlçe merkezine 17 km mesafede Hisarköy yerleşim merkezinin içindedir.
Sıcaklık 85-92◦C dir.
Kaynak suları; fluorürlü sodyum ve bikarbonat içeren bileşime sahiptir.Banyo kürü olarak; Kadın hastalıkları başta olmak üzere, romatizmal hastalıklar ,kronik bel ağrısı,inme ,nevraljiler, ortopedik ameliyat ve kırıklar sonrası dönem, banyo uygulamalarında cilt üzerinde de olumlu etkiler göstermektedir. İnhalasyon kullanımda; astım, kronik bronşit, alerjik üst solunum yolları hastalıkları gibi durumlarda ekspektoran ve spazmolitik etkileri nedeniyle kullanımı mümkündür.İçme suyu olarak; beslenme ve hamilelikte florür eksikliğinin giderilmesinde, çocuklar ve gençlerde diş çürüklerinin önlenmesinde iyi geldiği bilinmektedir.
Kaynak :
http://www.kultur.gov.tr/TR/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFFDAD6ED77DDF5AE29A344745EF07D17D9
-Resmi Gazete

DİĞER BİLGİLER :

Balıkesir İlindeki Kaplıcalar hakkında bilgi almak için tıklayınız.
Balıkesir İlindeki T.C. sağlık Bakanlığından ruhsatlı Kaplıca Tesisleri hakkında bilgi almak için tıklayınız

0 yorum:

ZİYARETÇİLERİMİZİN DİKKATİNE

Sitemizde Türkiye'de bulunanKaplıcalar ile Kaplıca Yönetmeliğine göre T.C. sağlık Bakanlığından Kaplıca İşletme İzni Alanların listesi illere göre düzenlenmiş,bu tesislerde hangihastalıkların tedavi olabileceği (Endikasyonu) belirtilmiştir. Türkiye'de bulunan Kaplıca Kaynakları hakkında bilgi almak için bu sayfanın sağındaki ilgili ili tıklayınız, T.C. Sağlık Bakanlığından ruhsatlı tesisler ilebu tesislerde hangi hastalıkların tedavi edilebileceği hakkında bilgi almak için yine bu sayfanın solundaki İli/illeri tıklayınız Örneğin : Çanakkale İlindeki Kaplıcalar/Kaplıca kaynakları hakkında bilgi almak istiyorsanız Bu sayfanın sol tarafındaki İllere Göre Türkiye Kaplıcaları Başlığı altındaki "CanakkaleKaplıcaları" nı , Çanakkale İlinde TC. Sağlık Bakanlığından ruhsatlı Kaplıca tesisleri ve tesislerde tedavi edilebilecek hastalıklar hakkında bilgi almakiçin bu sayfanın solunda yer alan "Canakkale Kaplıca Tesisleri " nit ıklayınız.
Etkin bir kaplıca tedavisi, konu ile ilgili uzman doktorun yönlendirmesi ve yetkili doktorun gözetiminde yapılmalıdır.